Instalacja solarna jest ekologicznym systemem służącym do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, z możliwością wspomagania centralnego ogrzewania. W związku z rosnącymi cenami gazu i prądu, instalacja solarna (pomimo znacznych kosztów) jest alternatywą, dla tradycyjnych podgrzewaczy gazowych i elektrycznych.
Instalacja solarna zbudowana jest z:
-
kolektorów
-
wymiennika z 2-ma wężownicami
-
termostatu różnicowego
-
grupy pompowej
-
grupy bezpieczeństwa
-
naczynia przeponowego
-
orurowania
Kolektory słonecznie ogólnie dzielimy na:
-
płaskie
-
próżniowe
Kolektor płaski zbudowany jest z:
-
wanny aluminiowej
-
warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej
-
absorbera miedzianego w wprasowanymi rurkami z miedzi
-
pryzmatycznej szyby osłonowej
Jak działa panel ?
Przez rurki miedziane kolektora przepływa glikol i odbiera energię cieplną zgromadzoną na powierzchni absorbera. Absorber to miedziana blacha kolektora, która jest odpowiednio przetłoczona i pokryta specjalną warstwą pochłaniającą energię słoneczną. Warto dodać, że zadaniem pryzmatycznej szyby jest zabezpieczenie panelu od góry i takie skupieniepromieni słonecznych, żeby po przejściu przez szybę padały pod kątem 90 stopni na absorber.
Kolektor próżniowy zbudowany jest:
-
kolektora głównego
-
rur szklanych z próżnią
-
luster skupiających promienie
-
rur miedzianych
Jak działa kolektor próżniowy?
W zależności od budowy kolektora próżniowego, podobnie jak w panelu płaskim przez rurki miedziane kolektora, znajdujące się wewnątrz rury z próżnią, przepływa glikol i odbiera energię cieplną dostarczaną poprzez lustra skupiające, które podgrzewają środek rury próżniowej, lub promienie słoneczne odbite z luster skupiających nagrzewają rurkę miedzianą wypełnioną gazem, której górna część jest zanurzona w wymienniku z glikolem odbierającym zgromadzoną energię cieplną.
Koszty eksploatacji układu solarnego
Utrzymanie instalacji solarnej nie wymaga wielkich nakładów, zazwyczaj jest to niewielki koszt energii elektrycznej i wymiana glikolu, raz na pięć lat. Usterki jakie najczęściej można wyliczyć, to zapowietrzanie się instalacji w wyniku nieszczelności, uszkodzenie sterownika solarnego i nieszczelność naczynia przeponowego. Są to proste usterki, szybkie do znalezienia i niezbyt kosztowne.